האם ובניה 22, גיבתון

רוצים לדעת איך אפשר להצליח בגיל ההתבגרות?

רוצים לדעת איך אפשר להצליח בגיל ההתבגרות? מדריך זה יראה לך את הצעדים הדרושים כדי לייצר חיים טובים יותר.

מתי חשבת לאחרונה אם את/ה מצליחים או לא? או אם את/ה יכולים לשנות או להשתפר? בכל מקרה תוכלו להשתמש בטיפים הבאים כמצפן להצלחה, אבל אל תסתמכו רק על אלו כדי להגדיר מי אתם. לכל אחד יש דרך שונה להסתכל על דברים, אז קחו את המידע בבלוג הזה ונסו להפוך אותו להרגלים מקדמים בשביל עצמכם.

להיות מתבגר/ת זה לא תמיד קל, אבל יש דרך להשיג את ההצלחה שלכם. בסופו של דבר, את/ה יכולים להצליח עם מספר טיפים בסיסיים ומודעות עצמית. אבל ראשית, בואו נבין מה מגדיר הצלחה בגיל ההתבגרות…מה מגדיר אתכם כמתבגר/ת מצליחים?

האמת, שזה תלוי. לכל אחד, נער או נערה, יש הגדרה משלו/ שלה להצלחה.

מה שאני רוצה שתעשו זה לחשוב על המשמעות של הצלחה עבורכם. אם תרוויחו סכום כסף מסוים, זו הצלחה מבחינתכם? או לקבל ציון טוב, מילה טובה מחבר/ה או רק חיבוק מאמא? האם הצלחה היא להגשים את החלום שלך? או לשנות משהו בדרך הפעולה שלך?

אני מאמין שלא משנה איך תגדירו הצלחה (בדרך זו או אחרת) הכל מוביל לתשובה אחת- אושר.

אני תמיד אומר שמה שהכי חשוב בחיים זה להיות בריא ומאושר- כל השאר זה בונוס. קחו דקה כדי באמת לחשוב על כל מה שאתם מנסים לעשות טוב ולהמשיך לשאול את עצמכם "למה" אתם מנסים לעשות אותו הכי טוב? סביר להניח שתגיעו למסקנה שבסופו של דבר כל הצלחה שתגיעו אליה, תעשה אתכם מאושרים. אני אתן דוגמה: אני רוצה להרוויח הרבה כסף… למה? כדי שאוכל לעזור לאנשים….למה? כדי שיהיה להם טוב בחיים….למה? כדי שידאגו לילדים שלהם…למה? כדי שהם יוכלו לדאוג לעצמם ולהצליח…למה? כי זה יעשה לי טוב בלב.

למה חשוב לדעת איך להצליח בגיל ההתבגרות?

רוב הסיכויים שאם הגעתם לבלוג הזה בכוחות עצמכם, אתם כבר יודעים את התשובה, כי תכל'ס רק אתם יודעים למה אתה צריכים להצליח. אבל אם אתם עדיין מנסים להבין למה, אז הנה כמה אפשרויות:

* אתם מנסים להוכיח משהו לעצמכם,

* אתם מנסים לקום חזרה על הרגליים ולעשות משהו נכון עם עצמכם,

* אתם מנסים להיות הגרסה הכי טובה של עצמכם,

* הייתם רוצים ללמוד ולהתנסות בדברים חדשים,

* אתם רוצים שיתייחסו אליכם בכבוד,

* האמת, בין אם זה כמה סיבות או רק אחת, אתם יודעים עמוק בתוככם למה אתם מנסים להצליח.

 

עכשיו, כשהבנתם את זה, בואו לקבל 10 טיפים כדי להצליח:

  1. תבינו איפה אתם משחקים על המגרש.

דמיינו מגרש כדורגל. דמיינו שהמגרש הוא ממש כמו שאנחנו בחיים, לכל אחד יש תפקיד. אילו תפקידים יש על המגרש? שחקנים, שופט, שוער, שערים, ספסלים, תאורה, אוהדים, קווים, עוזרי מגרש, מאמנים, פרסומות, מסכים, חדרי הלבשה, חנויות… תשאלו את עצמכם: איפה אתם נמצאים על המגרש שלכם היום? איפה הייתם רוצים להיות במגרש? ואיפה לא הייתם רוצים להיות כלל?

  1. תמשיכו ללמד את עצמכם.

אני בטוח ששמתם לב שיש תחומים ונושאים שממש מעניינים אתכם (גם כאלו שלא נלמדים בבית ספר). חשוב שתציבו לעצמכם מטרה לנצל את הזמן הפנוי שלכם ללמוד כל יום משהו חדש.

  1. נסו לשמור על עצמכם מהרגלים שיעכבו אתכם.

ברור שאתם כרגע בתקופה הכי ניסיונית ומסקרנת שיש, וזה בסדר גמור להתנסות, אחרת איך תדעו מה טוב לכם ומה לא, מה נכון או לנכון בשבילכם? אבל אם כבר לנסות אז לפנות לכיוון חיובי יותר, שגם ישמור עליכם. נסו להימנע משתיית אלכוהול, שימוש בסמים, יחסים לא מוגנים, ליפול ללחץ חברתי, או לנסוע תוך כדי שליחת הודעת וואטסאפ. לא צריך להגיע לגיל מבוגר כדי להבין את הטעויות שעשיתם, אפשר להימנע מהם עוד היום ולהודות לעצמכם על כך בעתיד.

  1. תכבדו את עצמכם.

מי שרוצה שיכבדו אותו, צריך לכבד לפני הכל. אמרו תודה ובבקשה, תפתחו את הדלת למבוגרים מכם, תנו למי שזקוק את הכסא שלכם באוטובוס, תסתכלו בעיניים של אנשים כשהם מדברים איתכם, נסו להבין את האחר, שתפו ברגשות שלכם ודברו בצורה מכבדת. ברור לי שזה מאתגר וקשה, וקל יותר לדבר מאשר לעשות-אבל אין ספק שכל אלו עושים את ההבדל. נסו ותראו.

  1. תציבו לעצמכם מטרות ותתחילו לחלום.

תמיד תשאפו להשיג את מה שאתם רוצים, תכינו לעצמכם רשימת מטרות וחלומות, תייצרו תכנית פעולה, מה אתם צריכים לעשות כדי להשיג אותם, ואז תשאלו את עצמכם, מה תרוויחו אם תשיגו את המטרות ותגשימו את החלומות שלכם.

    6. שמרו על הגוף שלכם. זה המקום הכי טוב לחיות בו. תעסקו בפעילות גופנית, תאכלו נכון כמה שניתן, תפעילו את המוח ותנשמו בשביל הנפש.

     7. דעו להתנהל נכון עם כסף. לימדו את המושגים מעולם הכלכלה, דעו את הזכויות שלכם (וגם את החובות) מבחינה כלכלית. ממליץ לכם לקרוא את "אבא עשיר, אבא עני" לבני נוער.

    8. תקיפו את עצמכם בחברים וחברות שמקדמים/ות אתכם. אם תסתובבו עם אנשים שליליים, קרוב לוודאי שתהפכו לכאלה. תקיפו את עצמכם עם חבר'ה שעובדים קשה, משקיעים, חיוביים ומבדילים בין טוב לרע- תהיו קרובים יותר להצלחה של עצמכם.

     9. זכרו שלהיות מאושרים, זו סיבה להצליח. כסף או להיות "IN" הם לא תמיד סיבות שיגרמו לכם להצליח. יש אנשים בעולם עניים אך מאושרים, ולצידם יש בעלי הון שמדוכאים וחיים בלחץ וחרדה תמידית. זיכרו להגדיר את ה"למה" שלכם להצלחה.

    10. קחו אחריות על החיים שלכם. רובנו מכירים את האימרה "אם אני לי, מי לי"- בסופו של דבר, כל הצלחה שלכם מסתכמת בלקיחת האחריות על המעשים, המחשבות, הפעולות וההתנהגות שלכם. אם טעיתם, קחו אחריות ותודו שטעיתם…אם פגעתם, קחו אחריות ותתנצלו…אם הצלחתם, קחו אחריות על הדרך שעשיתם- היא שלכם ואף אחד אחר לא יוכל לקחת לכם אותה.

אני מקווה ש-10 הטיפים הללו יראו לכם איך להצליח בגיל ההתבגרות. אם אתם כבר עושים חלק מאלו, מזל טוב! אתם כבר בדרך הנכונה.

אם לא התחלתם אף אחד מאלו, זה גם בסדר! זו התכנית שלך לאיך להתחיל סוף סוף. חוץ מזה, שאתם עדיין צעירים ויש לכם עוד זמן ואני מתכוון לזה.

תודה שקראת!

אם זה נשמע טוב, בואו נדבר! שיחה טלפונית קצרה איתי, תעזור לך לקבוע אם צרכי הנער/ה שלך והגישה שלי כמאמן אישי לבני נוער הם המתאימים ביותר.

דילוג לתוכן